Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Chwyty rowerowe i ich główne zadania

Chwyty rowerowe i ich główne zadania

Trudno wyobrazić sobie wygodne kierowanie rowerem bez tzw. chwytów. Te na pozór proste elementy o dość zróżnicowanym kształcie zapewniają lepszy chwyt kierownicy i to zależnie od jej rodzaju i typu roweru. Co warto wiedzieć przed zakupem – jak to mówią specjaliści – tak zwanego gripu?

Tworzywo wykorzystane do gripów i jego grubość

Przed zakupem chwytu rowerowego warto zwrócić uwagę na jego grubość. Co ważne, należy dopasować jego rozmiar do długości dłoni. Dzięki temu grip będzie trzymał się w dłoni w sposób komfortowy i to nawet w trakcie bardzo dynamicznej jazdy. Warto podkreślić, że dostępne na rynku chwyty są znormalizowane. Oznacza to, że są można je kupić zgodnie z obowiązującą rozmiarówką.

Twardość chwytu

Chwyty rowerowe są najczęściej wyprodukowane z różnych odmian pianki, które charakteryzują się bardzo niejednorodną miękkością. Twarde gripy może i nie są zbyt komfortowe (zwłaszcza w trakcie długiej jazdy), ale za to pozwalają na doskonałą kontrolę kierownicy roweru. Są one zalecane zwłaszcza wówczas, gdy kolarz pokonuje teren z bardzo dużą szybkością. Z kolei miękkie gripy doskonale tłumią drgania, ale za to nie są aż tak łatwe w prowadzeniu.

chwyty rowerowe

Dopasowany kształt chwytu

Jeśli chodzi o kształt gripu, to jest on najczęściej indywidualną sprawą rowerzysty. Niektórzy specjaliści twierdzą, że chwyty o określonych kształtach sprawdzają się np. w trekkingach lub w MTB, ale najwięcej zależy tu od preferencji samego rowerzysty. Warto dodać, że niektóre gripy mają bardzo oryginalny, wręcz „wykręcony” kształt, który nadaje im również pewnej drapieżności. Od kształtu zależeć będzie również sposób mocowania danego chwytu (np. na dwie obejmy).

Podsumowując, przed zakupem chwytów rowerowych warto je dokładnie przymierzyć. Nietrafiona inwestycja będzie nie tylko stratą pieniędzy, ale też spowoduje niemały dyskomfort w trakcie jazdy.