Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Najważniejsze cechy kierownicy rowerowej

Najważniejsze cechy kierownicy rowerowej

Jak wybrać kierownicę rowerową? Pytanie to zadaje sobie każdego dnia ogromna grupa osób, zastanawiając się w sklepie nad tym, jaki model kierownicy w ich rowerze sprawdzi się najlepiej. Warto jeszcze przed udaniem się do sklepu poznać wszystkie najważniejsze parametry tego elementu, aby można było wyboru dokonać szybko i sprawie. Na co więc należy w tym wypadku położyć największy nacisk?

Materiał wykonania?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą w zakresie wybierania kierownicy do roweru jest to, z jakiego będzie ona zrobiona tworzywa. Konkretny materiał ma bowiem przełożenie na ogromną liczbę różnego rodzaju cech użytkowych. Przede wszystkim wpływać będzie na wagę kierownicy, a więc i na to, jak rower z nią będzie się prowadził. Co więcej, materiał ma także spory wpływ na wytrzymałość kierownicy, czyli na bezpieczeństwo podróżowanie na rowerze, który będzie w nią wyposażony. Nie da się także nie zauważyć, że każdy materiał charakteryzuje się nieco inną ceną. Kierownice zrobione z ultranowoczesnych materiałów cechować się będą o wiele wyższą cena niż te zwykłe, przeznaczone dla amatorskiego użytkownika.

Co więc jest dostępnego na rynku? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że nie należy w nowoczesnym rowerze montować kierownicy stalowej. Jest to bardzo stary typ, który cechuje się bardzo dużą wagą. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wersja aluminiowa, która jest również mocna, lecz jednocześnie o wiele lżejsza. Jeśli chciałby ktoś mieć kierownicę bardzo mocną, a jednocześnie bardzo lekką, poleca się wybranie modelu karbonowego.

Jakie są podstawowe parametry kierownicy rowerowej?

Nie da się ukryć, że jeśli chce się zakupić dobry model kierownicy rowerowej, warto się przyjrzeć również temu, jakie będzie ona miała parametry od strony kształtu czy też wielkości. Na co więc w tym zakresie trzeba zwrócić uwagę?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest oczywiście to, jaka będzie szerokość danego modelu. W tym wypadku duże znaczenie ma to, czy będzie to kierownica do roweru MTB, czy też do kolarzówki, ponieważ oba warianty powinny znacznie się pomiędzy sobą różnić.

Kolejną krytycznie ważną sprawą jest dobranie odpowiedniego wzniosu kierownicy. Im będzie on niższy, tym kierownica będzie bardziej pochylona, a wraz z nią rowerzysta. Im wznios będzie większy, tym pozycja na rowerze stawiać się będzie bardziej wyprostowana. Nie będzie to oczywiście sprzyjało osiąganiu dużych prędkości, lecz wpłynie na komfort jazdy na rowerze.

Przeznaczenie

Na sam koniec warto się jeszcze przyjrzeć temu, do jakiego roweru wybierana kierownica będzie przeznaczona. Jak bowiem każdy doskonale wie, poszczególne modele rowerów wymagają innego rodzaju kierownicy. Trudno sobie wyobrazić, aby kolarzówka była wyposażona w kierownice do roweru MTB, czy też na odwrót.

Czym się różnią poszczególne rozwiązania? Przede wszystkim różny może być kształt takiej kierownicy, lecz również zmienna jest ich szerokość oraz kąt natarcia. Co więcej, modele MTB często wyposażone są także w dodatkowe uchwyty, czyli popularne rogi, które mają zwiększać stabilność i wygodę jazdy na danym rowerze.