Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Stare opony rowerowe warto wymienić

Stare opony rowerowe warto wymienić

Bieżnik w oponach rowerowych nie ściera się tak szybko jak w samochodowych. Nie ma też uregulowań prawnych mówiących o tym jakiej głębokości bieżnik powinien być w oponie rowerowej, a jakiej być już nie może. To sprawia, że rowerzyści bardzo często przez lata nie wymieniają opon w swoich jednośladach, uznając to za zbędny wydatek. To bardzo dłuży błąd, z czasem bowiem opona staje się mniej przyczepna, zaczyna pękać i jest mniej odporna na przebicie. Co więcej, jazda rowerem na starych oponach oznacza dużo więcej wysiłku, bowiem opory toczenia takich opon są spore

Guma opon rowerowych z czasem niszczeje

Warto mieć świadomość, że z czasem guma opon rowerowych ulega niszczeniu. Nie zawsze można to zauważyć. Opona cały czas wygląda dobrze, jednak guma jest mniej przyczepna, opona zaś łatwiej się ugina. To sprawia, że jazda rowerem na starych oponach staje się wręcz niebezpieczna. Istnieje bowiem duże ryzyko poślizgu i wywrotki rowerzysty. Uginanie się opon powoduje zaś, że większa ich część styka się z asfaltem, jazda więc jest trudniejsza, oponę zaś łatwiej przebić, najeżdżając nią na coś ostrego. 

Zakup opon to wyzwanie

Zakup opon rowerowych może okazać się sporym wyzwaniem, bowiem ich wybór jest potężny. Jak wybrać opony rowerowe? Oczywiście trzeba pamiętać o dobraniu opon odpowiedniego rozmiaru. Istotne jest też to jakiej są szerokości, jaki mają bieżnik i przeznaczenie. Przy rowerach z błotnikami trzeba pamiętać też o tym, ze zbyt szerokie i wysokie opony mogą się okazać ogumieniem nie do założenia, bowiem będą trzeć o błotnik. 

Posiadacze rowerów miejskich i turystycznych, czyli jednośladów, które są przeznaczone przede wszystkim na dobre drogi, powinni stawiać na opony szosowe. Są w dobrym terenie bardzo przyczepne, Ich niewielka szerokość i duża twardość powodują, że opory toczenia są bardzo niskie, a więc i jazda lżejsza. Zakładając takie opony do roweru, można mieć pewność, że pokonanie nim nawet kilkudziesięciu, a nawet ponad stu kilometrów dziennie, nie będzie większym wysiłkiem. 

Warto zwracać uwagę na ceny, ale i jakość opon

Zastanawiając się jak wybrać opony rowerowe, warto wspomnieć o ich cenach i jakości. Do kupienia są opony dla wyczynowych rowerzystów, dla amatorów i opony gorszej jakości, ale i w dużo niższej cenie. Jeśli nie planujemy wyczynowej jazdy rowerem, zakup nieco droższych opon dla amatorów jest najlepszym rozwiązaniem. Takie opony oczywiście będą zauważalnym wydatkiem, za wiele tego typu opon trzeba bowiem zapłacić nawet ponad sto złotych. Inwestycja w takie opony, to jednak brak problemów z ogumieniem i to przez wiele lat. Niestety przy tańszych oponach gorszej jakości różnie z tym bywa. Bardzo często już po kilku miesiącach ich użytkowania można na takim ogumieniu zauważyć pęknięcia. Bieżnik takich opon zaś błyskawicznie się ściera. To oznacza zawsze jedno. Opony bardzo szybko będą do wymiany, a więc konieczne będzie wydanie kolejnych pieniędzy na zakup ogumienia do roweru. Warto więc zapłacić nieco więcej, postawić na jakość i mieć pewność, że co najmniej przez kilka lat nie będzie konieczności wymiany opon na nowe.