Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Wybór odpowiedniego roweru szosowego

Wybór odpowiedniego roweru szosowego

Na rynku rowerów dostępne są pojazdy przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych osób. Nie będziemy w tym artykule opisywać jednak wszystkich jednośladów, bo jest ich za dużo. Skupimy się więc tylko na bardzo popularnych szosówkach. Czym się one charakteryzują? Jak wybrać rower szosowy, aby spełnił oczekiwania cyklisty? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Skąd taki fenomen szosówki?

Najpierw warto dowiedzieć, się dlaczego rowery szosowe są tak chętnie kupowane. Ich zaletą jest uniwersalność. Nie tylko nadają się do uprawiania profesjonalnego kolarstwa. Sprawdzają się także jako modne dwukołowce do codziennego użytku. Dzięki nim można łatwo i szybko dojechać do miejsca pracy oraz udać się na daleką wycieczkę. Takie rowery są bardzo stylowe i jednocześnie pozwalają na lepsze rozwinięcie większej prędkości niż w przypadku jednośladu trekkingowego.

Szosówka jest bardzo lekka, zbudowana z aluminium albo karbonu. Waży tylko od 6 do 10 kg! Kolejnym plusem są cienkie i sporej wielkości koła oraz wąskie opony. Nie bez znaczenia jest również sama konstrukcja, która sprawia, że cyklista porusza się w pozycji pochylonej (zgiętej w pół) i aerodynamicznej.

Rowery szosowy – komfort jazdy i cel użytkowania 

Jak wybrać rower szosowy? Znając już jego zalety, zrobimy to bez problemów. Pamiętajmy tylko, aby kierować się takimi aspektami, jak: komfort jazdy i przeznaczenie. Co prawda w wyniku niskiego ustawienia kierownicy faktycznie takie rower nie zalicza się do najbardziej wygodnych, ale i tak sprawdza się utwardzonych drogach. Wygoda to jedno, ale istotny jest jeszcze cel. Czy będziemy jeździć na szosówce przede wszystkim do pracy, czy może jednak również na dalekie wyprawy? Należy to przemyśleć. Przed zakupem takiego jednośladu, warto także zajrzeć do specjalnych tabel. Są one dostępne w internecie. Dzięki nim można dowiedzieć się, jak dobrać wielkość ramy do naszego wzrostu.  

Rodzaje rowerów szosowych

Na koniec warto poznać, jakie typy szosówek oferuje każdy sklep internetowy. Łącznie jest ich pięć. Czym się ogólnie różnią? Najbardziej popularnym rowerem szosowym jest jednoślad klasyczny. Charakteryzuje się oczywiście lekkością i cienkimi oponami. Ma hamulce i bieg w tak zwanych klamkomanetkach. Chcąc jednak używać roweru pokonywania rekordów prędkości, warto wybrać pojazd czasowy zbudowany z karbonu albo taki, który pozwala dodatkowo, odpowiednio ustawić siodełko (chodzi o to, aby mięśnie przystosowały się do biegu). Wtedy nie odczujemy żadnych oporów powietrza (superopływowa pozycja okaże się tutaj sporą zaletą). 

Na rynku znajdziemy również rower szosowy specjalnie dostosowany do poruszania się po znacznie trudniejszym terenie. Ten jednoślad ma zdecydowanie grubsze koła. Co ważne, bez problemu można w nim zamontować zarówno błotniki, jak i bagażnik. Z kolei fani ścigania się po torze kolarskim powinni kupić bardzo lekki jednoślad, w którym nie zamontowano przerzutek i hamulców! Działa on za pomocą napędu o nazwie „ostre koło”.