Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Pas do kimona

Pas do kimona

Judo jest sztuką walki wywodzącą się z Japonii. Judo jest formą samoobrony, ale także treningiem fizycznym i mentalnym. Zostało stworzone przez Jigoro Kano. Judo rozwija sprawność fizyczną i zmysł równowagi. Sporty walki są bardzo popularne w krajach Azji, jednak w innych częściach świata też zyskały swoich zwolenników.

Techniki

W judo można wyróżnić trzy zasadnicze techniki walki:
– technika rzutów polega na wytrąceniu przeciwnika z równowagi i doprowadzeniu do upadku na plecy
– technika chwytów dzieli się na trzymanie, dźwiganie i duszenie, prawidłowo wykonany chwyt powoduje wygranie walki
– technika uderzeń
W judo sportowym nie stosuje się uderzeń, które obecne są jedynie w karate tradycyjnym.

Trening

Treningi judo prowadzone są w parterze lub stójce. Treningi i walki odbywają się na matach nazywane tatami. Sala treningowa to dojo. Trening i walka w judo i innych sportach walki charakteryzuje się ceremonialnością. Maty zapobiegają uszkodzeniom ciała podczas upadków. Walki odbywają się z podziałem na kategorie wagowe oraz płeć

Strój

Strój w judo nosi nazwę kimona. Składa się on ze spodni i sztywnej góry oraz pasa. Kimono musi być wykonane z bawełny. Dopuszczane kolory stroju w judo to biały i niebieski. Pas do kimona (https://www.fightershop.com.pl/c362-kimona-i-pasy) do judo oznacza stopień zaawansowania zawodnika. Stopnie w judo są podzielone na stopnie uczniowskie i mistrzowskie. Pas do kimona karate oznacza również poziom zawodnika.