Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Buty trekkingowe – bezpiecznie na szalku

Buty trekkingowe – bezpiecznie na szalku

Piesze wędrówki są okazją do aktywnego spędzenia czasu na łonie natury. W szlifowaniu formy kluczową rolę odgrywają dobre buty turystyczne. Profesjonalnie wykonane zabezpieczają przed niechcianymi kontuzjami i otarciami. Producenci oferują szeroki wybór obuwia. Od indywidualnych preferencji zależy, na co się zdecydujesz.

Jakie buty do trekkingu?

Decydując się na zakup butów do wędrówek, pamiętaj o nawierzchni do jakiej będą przeznaczone. Niestety, nie ma butów uniwersalnych. Zupełnie inne buty sprawdzą się w wysokich górach, w lesie czy na średnio wymagających trasach trekkingowych. Dlatego zwracamy uwagę na cholewkę, materiał wykonania butów, podeszwę oraz porę roku, w której buty będą używane. Jednym z elementów zabezpieczających stopę przed kontuzjami jest usztywnienie pięty. Bez względu na wysokość cholewki buta, zwróć uwagę, czy w modelu, który chcesz kupić, pięta nie ma za dużo luzu. Pięta musi być zabezpieczona przed przekręcaniem się w bucie.

Niskie buty do kostki – najlepszy wybór w wyprawy poza miasto, gdy teren jest mniej wymagający. Zapewniają swobodę podczas marszu oraz lepszą wentylację. To także dobry wybór w letnie wędrówki po nizinach, gdy stopa potrzebuje być otulona lekkim i przewiewnym materiałem.

Buty z wysoką cholewką – zabezpieczają kostki przed kontuzjami. Stabilizują staw skokowy. Must have wypraw w góry i w długie dystanse z plecakiem. Dodatkowo gruba i ząbkowana podeszwa dobrze amortyzuje nierówności powierzchni, a wysoka cholewka zabezpiecza przed błotem czy śniegiem.

Materiał wykonania butów – skóra czy syntetyk?

Zwolennicy górskich wypraw, częściej stawiają na skórę, która ma być bardziej wytrzymała i wodoodporna od materiału. Skórzany materiał zdecydowanie spisuje się w wymagających wyprawach. Jego masywność wytrzymuje długie trasy. Z kolei syntetyk jest bardziej komfortowy. Mniej waży i lepiej współpracuje z membranami.

Kompromisem w wyborze materiału, z którego wykonane są buty, może okazać się połączenie wstawek ze skóry i z tkaniny. Takie połączenie zapewnia doskonałą oddychalność stopy i świetnie się sprawdzi w letnią porę roku, gdy skóra potrzebuje większego przewiewu. W lecie unikamy również butów z membraną, która utrudnia odprowadzanie pary wodnej, powodując przegrzanie stóp. Membrana umieszczona pod warstwą wierzchnią buta, ma gwarantować nieprzemakalność. To rozwiązanie technologiczne, dedykowane jest do butów w warunki zimowe, zapewniając suchość stóp.

Podeszwa butów – co jest istotne?

Profesjonalna podeszwa zabezpiecza mięśnie i ścięgna przed  kontuzją. Zapewnia odpowiednią przyczepność i stabilizację podczas pokonywania trasy z ostrymi nierównościami. Twarde podeszwy przeznaczone są na górskie szlaki, natomiast elastyczne i cienkie sprawdzą się podczas wędrówek po łagodniejszych nawierzchniach. Podeszwa w zimie nabiera większego znaczenia. Specjalne mieszanki gumy nie twardnieją przy niskich temperaturach, a głęboko wycięty bieżnik minimalizuje poślizg. Takie buty pozwalają dodatkowo przyczepić raki, które gwarantują stabilizację na lodowych powierzchniach.

Impregnacja butów trekkingowych

Gdy wybierzesz odpowiedni model butów, zadbaj o właściwą pielęgnację, która przedłuży ich użyteczność. Z czasem powierzchnia butów się zużywa, pojawiają się ubytki, które doprowadzają do  utraty wodoodporności. Preparaty impregnujące pomagają wzmocnić strukturę materiału i zabezpieczają przed wilgocią.

Buty do wędrówek dostępne na stronie https://dobrenarty.pl/turystyka/buty-turystyczne/