Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Kolarstwo górskie dla początkujących – jaki wybrać rower?

Kolarstwo górskie dla początkujących – jaki wybrać rower?

Jazda na rowerze zaliczana jest do najpowszechniejszych i najbardziej lubianych aktywności fizycznych. Rower gwarantuje zdrową i szczupłą sylwetkę, dotlenienie organizmu i świetną zabawę. Co więcej, kolarstwo można uprawiać w różnych okolicznościach przyrody. Do najciekawszych typów kolarstwa zalicza się jazdę po stromych i wyboistych terenach. Taka jazda to nic innego, jak kolarstwo górskie.

Kolarstwo górskie dla początkujących

Osoby, które pragną uprawiać kolarstwo górskie, muszą odznaczać się pewnymi charakterystycznymi cechami. Jazda na rowerze w ekstremalnie trudnym terenie wymaga odwagi i umiejętności. Z pewnością nie jest to zajęcie dla osób bojaźliwych i takich, które boją się ryzyka.

Z drugiej strony, kolarstwo górskie może przynieść osobom zbyt brawurowym więcej szkód niż pożytku. Dlatego też najlepszym kandydatem do uprawiania tego sportu jest osoba, która potrafi połączyć swoją odwagę i umiejętność podejmowania ryzyka ze zdrowym rozsądkiem. 

Jeśli rozpoznajemy w sobie te cechy, możemy śmiało przystąpić do organizowania sprzętu. Głównym elementem kolarstwa górskiego jest oczywiście odpowiedni rower. Wiele osób zastanawia się, jak wybrać rower górski, który będzie dopasowany do ich potrzeb. Pod uwagę należy wziąć kilka ważnych kwestii. 

Jak wybrać rower górski?

Osoby początkujące powinny rozpocząć swoją przygodę z kolarstwem górskim od łagodnych i umiarkowanych terenów. Rower górski osoby początkującej powinien zatem być dostosowany do takich warunków. Zawsze należy pamiętać, że kolarstwo górskie jest sportem wymagającym pewnych umiejętności. 

Rowery górskie charakteryzują się prostotą i minimalizmem. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu swojego pierwszego roweru, są sprawnie działające hamulce oraz biegi.

Osoba początkująca, która nie jest do końca przekonana, czy kolarstwo górskie jest odpowiednim wyborem, nie powinna inwestować dużych kwot w swój pierwszy rower górski. Pierwsze przejażdżki powinny odbywać się w terenach stosunkowo łagodnych, a cena roweru dopasowanego do takich warunków nie powinna przekraczać dwóch tysięcy złotych. 

Rower górski – nowy czy używany?

Ciekawym pomysłem może być, w przypadku osób, które nie są całkowicie przekonane do kolarstwa górskiego, zakup roweru używanego. Bardzo często zdarza się, że osoby wystawiające na sprzedaż swój rower górski, zrezygnowały z tego sportu, zanim tak właściwie go rozpoczęły. W Internecie można zatem znaleźć naprawdę ciekawe oferty rowerów używanych, które są w bardzo dobrym stanie.

Jeśli w ogóle nie chcemy kupować roweru, warto zorientować się, czy w okolicy funkcjonuje wypożyczalnia. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kolarstwem górskim. W razie, gdy danej osobie taki rodzaj jazdy nie przypadnie do gustu, nie musi się ona martwić nietrafioną inwestycją.

Zakup pierwszego roweru górskiego powinien zatem przypominać jazdę po trudnym terenie. Można pokusić się na pewne ryzyko finansowe, ale zawsze towarzyszyć mu powinien zdrowy rozsądek.