Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Jaką matę treningową do ćwiczeń w domu wybrać?

Jaką matę treningową do ćwiczeń w domu wybrać?

Ćwiczenia w domu są coraz popularniejsze. Wymagają one jednak wygospodarowanie odrobiny miejsca i wyposażenie domowej mini – siłowni. Podczas wysiłku fizycznego przydadzą się gumy, ciężarki, a przede wszystkim mata treningowa do ćwiczeń, dzięki której trening będzie bezpieczny i wygodny.

Jakie są rodzaje mat do ćwiczeń i jak wybrać najlepszą do siebie?

Rodzaje mat i ich grubości mogą przyprawić o zawrót głowy.
Mata do jogi jest bardzo cienka, jej grubość to ok 2,5 – 3,5 mm. Zapewnia ona stabilność podczas wykonywania figur. Nie sprawdzi się natomiast podczas ćwiczeń wysiłkowych. Do fitnessu przeznaczona jest gruba mata, mająca nawet 1 – 1.5 cm grubości, antypoślizgowa i chroniąca przed kontuzją. Zupełnie innym produktem jest materac gimnastyczny – ma on grubość około 6 cm, przeznaczony jest do rehabilitacji oraz ćwiczeń gimnastycznych. Mata ochronna jest błędnie mylona z matą treningową do ćwiczeń. Jest to produkt, którego rolą jest ochrona podłoża. Jeżeli w domu znajdują się urządzenia jak rowerek czy orbitrek, warto pod te maszyny podłożyć matę ochronną, aby nie niszczyły one podłogi. Ta mata nie jest jednak przeznaczona do ćwiczeń.

Na co zwrócić uwagę, kupując matę do ćwiczeń?

Mata do ćwiczeń treningowa powinna być wygodna i lekka, aby łatwo było ją zwinąć i transportować. Równie ważne jest to, aby po treningu móc ją szybko umyć. Jeżeli produkt będzie służył do różnych ćwiczeń, warto wybrać matę uniwersalną – i do jogi, i do fitnessu. Należy też zwrócić uwagę na jej przyczepność do podłoża i, co równie ważne – warto, żeby mata była w ulubionym kolorze – wtedy będzie motywowała do codziennego wysiłku.