Graffiti, szerokie spodnie, muzyka alternatywna i okres młodzieńczego buntu – takie skojarzenia ma wiele ludzi na myśl o słowie „deskorolka”. Czy jednak jest to prawda? Czasy się zmieniają wraz z nimi zmienia się podejście do jazdy na deskorolce. Obecnie coraz więcej osób zaczyna swoją przygodę z tym sportem i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż deskorolka może stać się czymś więcej niż sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Ze słonecznej Kalifornii, aż po krańce świata…
Akcja toczy się w latach 50 XX wieku, na wybrzeżu kalifornijskim. To tu entuzjaści surfingu wymyślili deskorolkę. Nie była ona taka, jaka istnieje obecnie. W przeszłości deskorolki miały kształt podobny do deski surfingowej oraz tylko jedną warstwę drewna. Obecnie deskorolka zbudowana składa się z takich części jak:
- Blat – główny element deskorolki, to na nim stawia się nogi.
- Trucki- dzięki nim można zamontować kółka.
- Grip – papier ścierny, który znajduje się na górnej części blatu.
- Łożyska- dwa łożyska toczne, to element, który znajduje się w każdym kółku.
- Podkładki pod trucki – amortyzują uderzenia o podłoże.
- Śruby – trzymają całą konstrukcję w całości.
Skateboarding – pasja, sposób na nudę a dla wielu lifestyle
Uprawianie tzw. skateboardingu, czyli jazdy na deskorolce i nauki trików, to zajęcie idealne dla ludzi szukających wrażeń i lubiących wzywania. Nauka jazdy, a potem trików to trudniejsze zajęcie niż mogłoby się wydawać. Najlepsi zawodowcy w tym sporcie, którzy jeżdżą latami, wciąż nie umieją wszystkich kombinacji trików i doskonalą swoją jazdę.
Mimo wielu trudności warto jeździć na deskorolce z movino. Poza tym, że można poznać wiele ciekawych ludzi, to ta aktywność niesie za sobą wiele korzyść dla zdrowia. Według badań już 60-minutowy trening jazdy pozwala spalić około 300 kalorii, a oprócz tego poprawia koordynację ruchową, zwiększa wytrzymałość fizyczną i rozwija mięśnie ud, brzucha i łydek.