Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Jakie są najpopularniejsze rodzaje błotników rowerowych?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje błotników rowerowych?

Błotniki rowerowe jak powszechnie wiadomo są bardzo przydatnymi akcesoriami, dlatego też warto poświęcić nieco cennego czasu, aby wybrać wysokiej jakości modele. Producenci sprzętu rowerowego oferują wiele rodzajów błotników. W dużej mierze to właśnie szeroka i różnorodna oferta sprawia, że wiele osób nie wie które modele wybrać. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jak wybrać błotniki rowerowe. 

Zakres pokrycia ma znaczenie

Wybierając nowe błotniki rowerowe w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na zakres pokrycia. Na półkach sklepowych znaleźć można oczywiście błotniki pełne i niepełne. Te pierwsze jak łatwo się domyślić wyróżniają się znacznie dłuższą konstrukcją. Niektóre modele mogą sięgać nawet do połowy koła. Oryginalne błotniki pełne najczęściej stosowane są w klasycznych rowerach miejskich i trekkingowych, które w ostatnim czasie cieszą się dużym zainteresowaniem. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zamontować je na rowerach MTB i rowerach szosowych. Mowa tutaj oczywiście o jednośladach w których dodatkowe obciążenie nie odgrywa  tak dużej roli. Największym atutem pełnych błotników jest oczywiście to, że są one bardzo stabilne i zapewniają największą ochronę przed błotem.

Jeżeli chodzi o błotniki niepełne to najczęściej spotkać je można w rowerach MTB i rowerach crossowych. Znakiem charakterystycznym jest oczywiście znacznie krótsza budowa, dzięki czemu są lżejsze. Pamiętać należy jednak o tym, że błotniki tego typu są mniej skuteczne. Nowoczesne błotniki niepełne są najlepszym wyborem dla zagorzałych miłośników sportowej jazdy. 

Solidne wykonanie i sposób montażu

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest jakość wykonania oraz sposób montażu. Oryginalne modele błotników rowerowych spełniać będą swoje podstawowe zadania tylko wtedy, gdy wykonane będą z wysokiej jakości materiałów. Jeżeli chodzi o sam materiał to spotkać można błotniki stalowe, które wykorzystywane są głównie w rowerach rekreacyjnych. Producenci oferują również błotniki z tworzyw sztucznych, których olbrzymia popularność wynika z bardzo atrakcyjnej ceny. Pamiętać należy również o tym, że plastikowe błotniki są bardzo lekkie. Nowością na rynku są błotniki karbonowe, które wykonane są z rewelacyjnych włókien węglowych. 

Błotniki mogą być zamontowane na stałe lub tymczasowo. Jeżeli chodzi o błotniki montowane na stałe to przykręca je się do specjalnych otworów, które umieszczone są w ramie i widelcu. Szybki montaż to dobry wybór dla tych osób, które chcą zakładać i odpinać błotnik w dowolnym momencie.

Rozmiar kół

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że błotniki należy idealnie dopasować do rozmiaru kół. Zwrócić uwagę należy nie tylko na wielkość kół, ale również na ich szerokość. Tylko po uwzględnieniu tych dwóch parametrów chlapacze rowerowe w 100% zapewnią odpowiednią ochronę. Błotnik jak łatwo się domyślić musi pokrywać całą oponę. Jeżeli istnieje taka możliwość to najlepiej wybrać pokrycie błotnika, które jest większe od szerokości ogumienie o ok. 3-6 mm. Przy błotnikach pełnych należy także uwzględnić szerokość widełek.