Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Kupujemy pompkę rowerową

Kupujemy pompkę rowerową

Pompka do roweru to zdecydowanie jeden z najważniejszych dodatków: https://sprint-rowery.pl/pompki-rowerowe, w który powinien być wyposażony każdy rowerzysta. Nic więc dziwnego, że tak wiele uwagi przykłada się do wybrania odpowiedniego modelu. Jak wybrać pompkę do roweru, aby spełniała ona wszystkie oczekiwania i sprawdzała się w każdych warunkach? W takiej sytuacji konieczne jest wybranie przede wszystkim jej odpowiedniego rodzaju.

Charakterystyka pompki ręcznej

Jeśli kogoś interesuje zdecydowanie najprostsza wersja pompki do roweru, najlepiej przyjrzeć się bliżej modelowi ręcznemu. Jest to wersja, która uważana jest za podstawowy rodzaj pompki. Ma ona bardzo prostą konstrukcję, a także jest bardzo łatwa w użyciu — wystarczy tylko przyłożyć ją do wentyla opony, a następnie poruszając tłokiem pompować ją. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Zdecydowanie najważniejszą zaletą jest oczywiście niska waga, a także bardzo mały rozmiar. Sprawia to, że jest to idealna pompka podróżna. Może bez trudu wejść do plecaka czy też do sakwy rowerowej. Powoduje to, że może być zabierana na jazdę na rowerze, co pozwala zabezpieczyć się na wypadek przebicia opony. Przy pomocy takiej pompki oraz łaty naprawczej można naprawić przebitą oponę.

Jak natomiast wyglądają wady takiego rozwiązania? Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że jest to pompka dość niewygodna w używaniu, ponieważ cały czas należy trzymać ją w dłoniach. Co więcej, napompowanie przy jej pomocy opony wymaga dość sporo wysiłku.

Co warto wiedzieć o pompce nożnej?

Drugim bardzo popularnym rodzajem pompki rowerowej jest wersja nożna. Taki model jak sama nazwa wskazuje, służy do obsługi nogą. Pompkę podłącza się wężykiem do wentyla opony, stawia na podłożu i następnie naciska stopą. Jakie są korzyści takiego rozwiązania, a także, z jakimi minusami trzeba się liczyć?

Najważniejszą zaletą jest rzecz jasna ogromna wygoda korzystania z takiego modelu. Jest to pompka wyraźnie wygodniejsza i przyjemniejsza w używaniu. Co więcej, nie trzeba wkładać tak wiele wysiłku w napompowanie opony, jak w modelu ręcznym. Jest to również znacznie krótsze.

Jeśli kogoś interesuje pompka nożna, przed jej zakupem powinien poznać również wady, którymi taki model się charakteryzuje. Wymienić tu trzeba przede wszystkim dość duży rozmiar, a także sporą wagę. Nie przeszkadza to zupełnie w domowym użytkowaniu, lecz staje się olbrzymim kłopotem, jeśli chodzi o użytkowanie poza domem. Takiej pompki zwyczajnie nie da się zabrać na wycieczkę rowerową.

Jakie są jeszcze rodzaje pompek rowerowych?

Ostatnim modelem pompki do roweru jest wersja na nabój CO2. Z wyglądu przypomina ona wersję ręczną, lecz zamiast tłoczka znajduje się w niej specjalny nabój ze sprężonym powietrzem. Po podłączeniu pompki do opony i zwolnieniu blokady, nabój w ciągu kilku chwil napełnia oponę powietrzem.

Zaleta jest oczywiście mały rozmiar, niska waga, a także szybkie pompowanie, lecz wiedzieć trzeba, że taka pompka bez naboju jest zupełnie bezużyteczna. Co więcej, jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie.