Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Czym są łapawice i jak wykorzystać je w trakcie wypraw?

Łapawice to rodzaj rękawiczek, które oprócz kciuka mieszczą wszystkie palce w jednej przegrodzie. Wiele osób kojarzy je z dzieciństwa. Cechują się łatwym zakładaniem i w przeciwieństwie do zwykłych rękawic – są zazwyczaj cieplejsze. W jakich wersjach można kupić łapawice i jak można je praktycznie wykorzystać? 

W jakich wersjach można kupić łapawice? 

W sklepach turystycznych można kupić wiele rodzajów łapawic. Najpopularniejsze są te z dwoma przegrodami, gdzie jedna z nich mieści kciuk. Znaleźć można też wersje z konstrukcją trzykomorową. Dzięki niej można oddzielić od reszty dłoni palec wskazujący. Zapewnia to większy komfort przy podnoszeniu przedmiotów. Dużą zaletą rękawiczek jednopalczastych lub dwupalczastych jest łatwiejsze utrzymywanie temperatury w ich wnętrzu. 

Łapawice można kupić w wielu wersjach materiałowych – https://www.polarsport.pl/odzie/r.html. Najczęściej są one wykonane z tworzyw sztucznych, gdzie popularny jest softshell. Potrójna warstwa tkanin zapewnia tu możliwość utrzymania temperatury we wnętrzu. Dużą zaletą softshellu jest także lekkość. Niewielka waga cechuje także rękawice wełniane, które docenia się za swoją naturalność. W przypadku możliwości zmoczenia warto postawić na poliester albo nylon. W razie podróży górskich poleca się stosowanie polaru, który cechuje się szybkim wysychaniem. Przydaje się to osobom, którym łatwo pocą się dłonie. 

Gdzie mogą przydać się łapawice?

Łapawice mogą mieć przeróżne przeznaczenie. Bardzo często korzystają z nich narciarze na stoku, zwłaszcza w przypadku wersji trójkomorowych. Łatwe trzymanie w nich kijków wykorzystują też fani biegów narciarskich. Rękawic jednopalczastych można używać na co dzień – w przypadku zwykłych spacerów lub wyjścia do pracy. Wersje dwupalczaste mogą przydać się z kolei w trakcie wycieczek rowerowych. Dzięki takim materiałom jak polar albo softshell ma się pewność, że nie przemrozi się dłoni późnią jesienią albo wczesną wiosną. Trzeba też pamiętać o biegaczach, którzy lubią pokonywać kilometry zimą. Przydadzą się im rękawice z membraną, które chronią dodatkowo przed wilgocią oraz wiatrem.