Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Jak zamontować licznik rowerowy?

Jak zamontować licznik rowerowy?

Korzyści płynące z jazdy na rowerze są nieocenione. Taka forma spędzania wolnego czasu jest ostatnio bardzo popularna w naszym kraju. Warto jednak wiedzieć jak wybrać licznik rowerowy, żeby mieć informacje dotyczące swojej jazdy. 

Zalety liczników rowerowych

Jest to szczególnie ważne w przypadku sportowców, którzy trenują zawodowo. Znając kluczowe parametry treningu mogą zaplanować dopracowany plan. Szczególnie podczas rehabilitacji warto jeździć na rowerze, ponieważ ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Ciężko jest wrócić do treningu po ciężkiej kontuzji, dlatego sportowcy zaczynają od lżejszych rzeczy, takich jak na przykład rower i basen. Początkowo liczniki rowerowe były mocno ograniczone i nie miały wielu funkcji. Technologia od tego czasu się bardzo rozwinęła, dlatego dzisiejsze liczniki mają nawigację i wiele innych przydatnych opcji. W prostych licznikach rowerowych musi obowiązkowo znaleźć się zegar – przykład w Sprint-Rowery. Bezpośrednio po rozpoczęciu jazdy licznik się uruchamia samoczynnie i tak samo wyłącza dopiero po zakończeniu jazdy. 

Dane o prędkości

Dane na temat prędkości maksymalnej i średniej prędkości można sprawdzić na trochę bardziej zaawansowanych modelach. Stoper oraz termometr to funkcje, które można znaleźć w licznikach rowerowych ze średniej półki. Dużym problemem dla rowerzystów są opady deszczu. Właśnie dlatego licznik powinien być wodoodporny, żeby wilgoć mu nie zaszkodziła. Przydatne jest także podświetlenie, które umożliwi sprawdzenie wyników po zapadnięciu zmroku. Ważna jest również technika montażu licznika, dlatego warto na to zwrócić uwagę przed zakupem. Wprowadzenie do pamięci licznika informacji dotyczących obwodu koła jest prawdopodobnie najbardziej precyzyjną metodą. Trzeba mieć także na uwadze, że obwód koła należy zmierzyć samodzielnie. Do wyboru są liczniki bezprzewodowe oraz z czujnikiem zainstalowanym przy kole. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego ostateczny wybór zależy od osobistych preferencji i wymagań. Pod względem cenowym znacznie lepiej wypada licznik przewodowy. 

Montaż licznika

Należy jednak pamiętać, że montaż nie jest prosty i trzeba koniecznie poprowadzić kabel. Z tego powodu wiele osób decyduje się wybrać licznik bezprzewodowy. Za pomocą fal radiowych komunikuje się z czujnikiem zamontowanym przy kole. Warto jednak mieć na uwadze, że kosztuje zdecydowanie więcej. Jest znacznie wygodniejszy w użytkowaniu, a także łatwiejszy w instalacji, dlatego sprawdzi się idealnie u początkujących i mało doświadczonych osób. Należy mieć na uwadze, żeby korzystać z usług jedynie sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. W tańszych modelach liczników rowerowych często występują zakłócenia. Jest to spowodowane tym, że korzystają z analogowej transmisji danych. Trzeba też regularnie wymieniać baterię w czujniku, a to również jest czasochłonne. Licznik jest niewielkim, ale bardzo przydatnym akcesorium. Zawodowcy wykorzystują te urządzenie do monitorowania treningu i sprawdzania postępów. Licznik przyda się także amatorom wycieczek rowerowych.