Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Jak wygląda podział obszarów morskich w Polsce?

Jak wygląda podział obszarów morskich w Polsce?

Czasami zdaje nam się, że wiemy wszystko o swoim kraju, co po czasie okazuje się nieprawdą. Są tereny czy też dziedziny, które są nam obce i koniecznie musimy o nich wiedzieć stosunkowo dużo. Sprawy związane z gospodarką wodną są dosyć skomplikowane, ale właśnie za punkt honoru postawiliśmy sobie to, by wam je bliżej wyjaśnić. O ile osoby zajmujące się tym tematem na co dzień mają wiedzę, to jednak laicy nie muszą mieć takiego zasobu wiedzy, więc zachęcamy do tego, by wam to wyjaśnić.

Czym tak naprawdę jest obszar morski?

gmdssObszary morskie to nic innego jak przestrzeń, która obejmuje wszystkie wody znajdujące się na terytorium danego państwa. To wszelkie morza, a nawet i wody wewnętrzne, które możemy znaleźć w Polsce. Ciekawą kwestią jest to, że podział obszarów morskich określają umowy międzynarodowe. Istnieje coś takiego, jak wyłączna strefa ekonomiczna, która jest obszarem istotnym dla państwa nadbrzeżnego. Ma ono prawa do prowadzenia badań, chronienia zasobów dostępnych w danym miejscu będących zarówno organizmami żywymi, ale i również co ciekawe wznoszenia i użytkowania sztucznych wysepek. Są firmy, które zajmują się budową statków, które umożliwiają prowadzenie takich badań jak A1 Offshore.

Jak wygląda stan polskich wód?

Jeżeli chodzi o polskie wody, to ich stan jest regulowany przez Ustawę z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Obecnie Polska ma ponad 22 tysiące powierzchni wyłącznej strefy ekonomicznej, a taki stan pozwala na wznoszenie wysepek. Co ciekawe, zwierzchnictwo RP nad wodami zewnętrznymi i wewnętrznymi pozwala również na kontrolę przestrzeni powietrznej.