Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Jak dieta wpływa na anabolizm mięśniowy?

Jak dieta wpływa na anabolizm mięśniowy?
Bodybuilding nutrition supplements and chemistry

Od dawna wiadomo, że prawidłowa dieta wpływa na procesy budowania masy mięśniowej. Pojawia się jednak pytanie, jaka dieta jest prawidłowa? Istnieje wiele teorii na temat spożycia białka czy dostarczania odpowiedniej ilości kilokalorii. Część z nich jest niestety błędna i nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych. W jaki sposób jeść, aby mięśnie mogły optymalnie rosnąć?

Co jest najważniejsze w diecie na masę?

Podczas budowania masy mięśniowej podstawą jest odpowiednie spożycie energii oraz białka. Co do tego wszyscy są zgodni, jednak jeżeli chodzi o konkretne ilości, to zdania są podzielone. Według rekomendacji wynikających z badań naukowych przyjmuje się, że optymalne spożycie białka mieści się w przedziale 1.7-2g na kilogram masy ciała dziennie. W badaniach nie udowodniono, że ze spożywania większych ilości białka płyną dodatkowe korzyści. Istnieją jednak zalecenia na temat częstotliwości spożycia posiłków białkowych. Przyjmuje się, że najkorzystniejsze jest spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia, przy czym ilość białka w każdym posiłku powinna wynosić minimum 20g. Takie działanie powoduje nasilenie syntezy białek mięśniowych i w konsekwencji wzrost masy mięśniowej.

odżywki na mase

Jeżeli chodzi o spożycie energii, to sprawa jest prosta. W celu budowania masy mięśniowej najlepiej jest dostarczać nieco więcej kilokalorii, niż wynosi zapotrzebowanie. Sprawia to, że organizm ma wystarczająco dużo energii, aby budować własne białka w tym także białka mięśni. Dbając o prawidłowe spożycie białka i odpowiednią wartość energetyczną posiłków można z powodzeniem budować masę mięśniową. Mimo to warto również skupić się na zdrowotnym aspekcie diety i ograniczać nasycone kwasy tłuszczowe oraz tłuszcze trans, spożywać błonnik pokarmowy i dbać o odpowiednią podaż witamin i minerałów.

Jak wspomagać dietę na masę?

Dla wielu osób dostarczenie odpowiedniej ilości energii i białka jest dużym wyzwaniem. Z pomocą przychodzą jednak odżywki na mase z oferty ŚwiatSupli. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się odżywki białkowo-węglowodanowe, nazywane inaczej gainerami. Przyrządzenie koktajlu na bazie takiego suplementu pozwala łatwo i szybko dostarczyć sporą ilość energii i protein. Oprócz tego na masie warto dbać o smakowitość potraw, a także dostarczać dużą ilość kilokalorii w formie płynnej. Jest to dobra metoda dla osób, które mają problem ze spożywaniem dużych ilości pożywienia.