Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Dobre gogle na narty

Dobre gogle na narty

Gogle na narty przydają się podczas każdej aktywności na śniegu. Nie tylko podczas zjazdu na nartach, na śniegu. Nie można o nich zapomnieć także na śniegu. Mówi się również, że warto je mieć, jeżeli ktoś zamierza zdobywać trudno dostępne szlaki górskie. Jak powinno wybierać się takie gogle? O czym należy pamiętać?

Ochrona dla każdego człowieka

Osoby, które chcą się wyposażyć w narciarskie gogle muszą zdawać sobie sprawę z tego, przed czym tak naprawdę one chronią. Na tej liście znajdują się:

  • śnieg i drobinki lodu – podczas szalonej, ale bezpiecznej jazdy na nartach, płatki śniegu i malutki lód mogą oślepić człowieka do tego stopnia, że straci on kontrolę nad tym, co robi w danym momencie.
  • promienie słoneczne – tak, również w lecie promienie odbijające się od śniegu, potrafią oślepić. Może to mieć fatalny wpływ na zdrowie, czego lepiej zdecydowanie unikać.
  • niespodziewane przeszkody na trasie – w szczególności podczas wspinaczki w zimie przez gęsty las, gdzie łatwo można nadziać się na np. gałęzie drzew.

Odpowiedni kształt szybki

Gogle narciarskie muszą mieć odpowiedni kształt szybki. Do wyboru są:

  • szybki płaskie – gogle są zdecydowanie tańsze, ale nie zapewniają tak dużego kąta widzenia, ponieważ są one ograniczone przez ramki,
  • szybki sferyczne – nieco bardziej zaokrąglone, dzięki czemu ramki nie ograniczają tak mocno widoczności.

Dzięki temu, że gogle będą wyposażone w szybki sferyczne, będzie można zachować lepsze bezpieczeństwo na stoku, a także na szlakach górskich, które są chętnie odwiedzane.