Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów do wspinaczki?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów do wspinaczki?

To, jakie buty wspinaczkowe wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego czy jesteśmy na poziomie podstawowym, czy zaawansowanym. Buty do wspinaczki mają swoje najważniejsze cechy, które znacznie wpływają na komfort i stabilność wchodzenia na ścianę.

Kształt podeszwy butów do wspinaczki

Bardzo ważnym aspektem przy wyborze butów wspinaczkowych https://dobrenarty.pl/turystyka/buty-wspinaczkowe/ jest ich profil. Najlepszym rozwiązaniem jest podeszwa asymetryczna, która pozwoli na prawidłowe ułożenie stóp podczas wejścia na ścianę. Dla początkujących osób zaleca się mniej wygięty spód, ponieważ to nie obciąża znacząco stopy. Poza tym wpływa pozytywnie na kształtowanie pewnych przyzwyczajeń we wspinaczce.

Buty wspinaczka – podeszwa twarda czy miękka

Tutaj wszystko zależy od tego, czy większą uwagę zwracamy na utrzymanie ciężaru ciała, czy też na wyczuwanie stopni pod stopą. Osoby z większym doświadczeniem wybierają zazwyczaj podeszwy bardziej miękkie. Dla nowych pasjonatów wspinaczki polecane są spody twardsze, bardziej sztywne. To pozwala na większą stabilność podczas wchodzenia na zbocze.

Odpowiedni rozmiar to połowa sukcesu

Trzeba przyznać, że to rozmiar butów wspinaczkowych jest bardzo ważny. Osoby pierwszy raz kupujące ten rodzaj obuwia powinny tak dopasować ich wielkość, aby przede wszystkim czuć się w nich wygodnie i pewnie. Nie mogą być one za duże, bo wtedy ruchy nie będą zbyt precyzyjne, ale też nie mogą być za małe, gdyż nasze stopy będą obtarte, z pęcherzami. Tak, więc najlepiej jest, gdy buty wspinaczkowe będą akurat, a żeby na takie trafić, należy kilka par butów przymierzyć i sprawdzić jak się w nich sami czujemy.