Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Buty narciarskie dopasowane do użytkownika

Buty narciarskie dopasowane do użytkownika

Aby odpowiednio dobrać buty narciarskie, należy dokładnie zmierzyć długość stopy oraz jej szerokość. Pierwsza wartość podawana jest w centymetrach, natomiast szerokość podaje się w milimetrach. Pomiary należy dokonać bardzo dokładnie bez zaokrągleń, natomiast w przypadku mierzenia szerokości nie można obciążać stopy to znaczy nie doprowadzić do rozpłaszczenia jej. Mierzyć należy prostopadle do najszerszego miejsca poprzez przyłożenie stopy do linijki.

Obuwie narciarskie


Istnieje mit, który mówi, że buty narciarskie powinny być dłuższe od codziennie noszonego obuwia o około pół rozmiaru. Jest to związane z tym iż w dawnych czasach obuwie było niewygodne, a użytkownicy robili wszystko, aby tej wygody doznać. Na dzisiejszym rynku spotkać można kupić obuwie o wiele wygodniejsze aniżeli 20 lat temu. Obecnie stosowane technologie pozwalają dopasować obuwie do anatomii stopy oraz są zaopatrzone w systemy wspomagania dopasowania. Nie ma potrzeby kombinowania z wygodą obuwia dzięki temu, że producenci oferują obuwie szyte na miarę. Każdy narciarz zarówno amator, jak i ten doświadczony jest świadomy tego, że buty na narty nie są bardzo wygodne.

Jakie buty narciarskie wybrać?


Progres w umiejętnościach narciarskich oznacza to, że lepsza kontrola zjazdu ważniejsza jest od wygody. Jeśli chcemy mieć lepszą kontrolę zjeżdżania należy pamiętać, że czym mniejsze luzy w butach tym lepiej. Takie rozwiązanie nie jest odpowiednie dla osób, które dopiero co zaczynają przygodę z narciarstwem. Luz w granicach kilku milimetrów będzie więc zalecany. Kolejnym aspektem jest twardość i sztywność obuwia nazywana profesjonalnie flexem. Sklep krakwowsport.pl posiada obuwie z flexem w granicach 50 do 150. Czym wyższa wartość tym obuwie jest twardsze. Wraz z rozwojem umiejętności zjazdowych zaleca się wybór z jak najwyższym flexem. Dla kobiet natomiast zaleca się buty do nart z flexem w granicach 65 do 150. Mężczyźni zaś użytkować powinni sprzętu w przedziale 80 do 130.