Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Kije narciarskie freeride – podstawowe informacje

Kije narciarskie freeride – podstawowe informacje

W narciarskim freeride liczy się przede wszystkim nieprzewidywalność, a co za tym idzie – umiejętność poruszania się po wcześniej nieprzygotowanym terenie. Kijki stworzone do tego typu zjazdów charakteryzują się dość specyficzną konstrukcją, dzięki której można uniknąć wielu zagrożeń, ale też cieszyć się wyjątkowym charakterem tegoż sportu.

Kije narciarskie freeride – podstawowe cechy

Pod względem konstrukcyjnym, kije freeride wyróżniają się ogromnym talerzykiem. Jego obecność jest tu zresztą nieprzypadkowa, gdyż chroni w ten sposób narciarza przed zapadaniem się w śniegu. Jazda freeride to dość specyficzna forma aktywności narciarskiej, toteż wymaga ona odpowiedniego zabezpieczenia narciarza. Między innymi to właśnie dlatego nie stosuje się tu klasycznie rozumianych nart, gdyż mogłyby one łatwo zapaść się w puchu. Z kolei posiadanie wielkiego talerzyka ogranicza kontakt z gruntem do minimum i jednocześnie zapewnia maksymalny komfort poruszania się po trudnym terenie.

Na tym jednak nie koniec! Kijki do nart typu freeride wyróżniają się bowiem brakiem pasków na nadgarstek, a co za tym idzie – wyższym komfortem jazdy po nieprzewidywalnym terenie. Zdarza się bowiem, że mimo stosunkowo dużego talerzyka, kijek narciarski dosłownie zakleszcza się w świeżym puchu. Obecność paska, którego zadaniem jest przecież trwałe połączenie kijka z narciarzem, mogłaby doprowadzić do poważnego wypadku, a w konsekwencji – do urazu ręki. Obecność paska na pewno doprowadziłaby do wypadku, a ten (ze względu na nieprzystosowany teren) mógłby skończyć się bardzo źle dla narciarza.

Jak dobrać kijki do nart freeride pod względem ich długości?

Dobór optymalnych kijków freeride wcale nie jest prosty. Najważniejszym kryterium jest tu oczywiście ich długość, przy czym metoda jej doboru może być dwojaka:

  • metoda tradycyjna – polega na indywidualnym doborze długości kijka w oparciu o sprawdzone metody narciarzy,
  • metoda nowoczesna – polega na skorzystaniu z dostępu do tabelek, które jednak nie zapewnią możliwości w pełni indywidualnego doboru sprzętu.

Trzeba też pamiętać, że każdy narciarz – w kontekście długości nart freeride – może mieć swoje nieco inne upodobania. Wynikają one z predyspozycji fizycznych, ale też z nieco innych umiejętności i technik zjazdu.

Kije narciarskie freeride a materiał wykonania – który model wybrać?

Dostępne na rynku kijki narciarskie freeride są najczęściej produkowane z dwóch różnych rodzajów tworzyw. Pierwszym z nich jest aluminium, które jest idealnym rozwiązaniem dla osób dopiero zapoznających się z tym stylem. Kijki aluminiowe wyróżniają się dużą elastycznością, lekkością, ale i niską ceną. Znacznie droższym (a przez to i lepiej dopracowanym) rozwiązaniem, są kijki wykonane z włókna węglowego. Wyróżniają się one jeszcze większą odpornością na oddziaływania mechaniczne i przeciążenia, ale też są podatne na bezpośrednie oddziaływania mechaniczne. Co ważne – kijki z tworzywa są też dużo lżejsze, a także (przynajmniej w ograniczonym zakresie) stawiają mniejszy opór podczas gwałtownych i dynamicznych zjazdów. Między innymi to właśnie dlatego można się dzięki nim znacznie szybciej rozpędzić, co zresztą jest kwintesencją jazdy freeride.

Podsumowanie

Kijki narciarskie do jazdy freeride w znacznym stopniu przypominają klasyczne kijki zjazdowe, aczkolwiek nie są aż tak bardzo powiązane z narciarzem. Zasada ta wynika jednak ze specyfiki stylu freeride, w którym stawia się przede wszystkim na dynamiczną i nieprzewidywalną jazdę. Może więc warto zacząć ją praktykować?

Kijki do nart dostępne na stronie https://dobrenarty.pl/narciarstwo/kijki-narciarskie/