Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Czym charakteryzują się rowery 26 cali?

Czym charakteryzują się rowery 26 cali?

W świecie rowerowym powstaje wiele standardów, które z czasem zastępowane są nowszymi rozwiązaniami. Jednym z nich są koła 26 calowe, które początkowo stosowane były w rowerach górskich, a dziś wypierane są w nich przez obręcze w większych rozmiarach. Nie znaczy to jednak, że zostały one zapomniane, a do dziś powstają rowery z kołami w tym rozmiarze i nadal są szeroko wykorzystywane. Czym cechuje się rower 26 cali i jakie typy rowerów można z nimi znaleźć?

Jakie rowery dostępne są na kołach 26 cali?

Chociaż w profesjonalnym i bardziej ambitnym amatorskim kolarstwie górskim rowery na „małym kole” praktycznie nie są już spotykane przez korzyści wynikające ze stosowania w większych kół w jeździe terenowej, to nadal produkowane są rowery górskie z kołami 26 cali. Ten rozmiar koła można spotkać w rowerach MTB młodzieżowych, a także w góralach o bardziej rekreacyjnym przeznaczeniu i w małych rozmiarach ram u niektórych producentów. Rower 26 cali, to jednak nie zawsze rower górski. Z powodzeniem taki rozmiar koła przyjął się w rowerach do jazdy miejskiej, gdzie nie są rzadkością i spotykane są równie często co jednoślady na kołach 28 cali.

Dla kogo rower z kołami 26 cali?

Rower 26 cali ma zalety zwłaszcza przy wykorzystaniu go przez mniejsze osoby, dla których rowerem na mniejszych kołach będzie łatwiej manewrować i skręcać. Taki rozmiar koła przekłada się także na mniejszą masę i rozmiary całego roweru w porównaniu do rowerów z kołami o większych obręczach. Dzięki temu nie tylko łatwiej się one prowadzą, ale także mogą okazać się praktyczniejsze podczas użytkowania w przestrzeni miejskiej, gdzie przydaje się większa kompaktowość roweru do jego przenoszenia, wnoszenia po schodach, przechowywania, czy chociażby podczas wnoszenia go do autobusu. Zwykle są to tańsze modele rowerów i nie posiadają topowego wyposażenia do sportowej jazdy, jednak gdy nie są istotne wyniki i osiągane prędkości to nie są one złym wyborem, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie.