Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Rodzaje aminokwasów prostych

Rodzaje aminokwasów prostych

Aby utrzymać zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie ludzki organizm potrzebuje 20 różnych aminokwasów prostych. Możemy wśród nich egzogenne – organizm nie jest w stanie wytworzyć ich sam, więc konieczne jest ich dostarczenie oraz endogenne, które organizm może syntezować samodzielnie. Aminokwasy proste budują tkankę mięśniową oraz wspomagają i powodują reakcje chemiczne w organizmie. Z zalet ich przyjmowania można wymienić między innymi lepszy transport składników odżywczych oraz zapobieganie chorobom. Poniżej opisane zostały główne aminokwasy.

Histydyna

Odpowiada za wzrost i naprawę wszelkiego rodzaju tkanek. Jest kluczowa dla produkcji i utrzymania komórek nerwowych, tworzących barierę ochronną. Ponadto wspomaga produkcję białych i czerwonych krwinek oraz usuwanie metali ciężkich z organizmu. Odpowiednie dawkowanie przyjmuje się jako 8 mg na 1 kg masy ciała. Warto przestrzegać wskazanej dawki, gdyż zbyt duża jej ilość może powodować stres i nasilenie zaburzeń psychicznych, gdy takie występują.

Lizyna

Wpływa na prawidłową absorpcję wapnia, który odpowiada za prawidłowy wzrost mięśni i kości. W okresach silnego stresu pomaga zachować sylwetkę beztłuszczową. Dawkowanie to ok. 12 mg na 1kg masy ciała. 

Fenyloalanina 

Działa pozytywnie na nastrój oraz stymulację układu nerwowego. Wspomaga pamięć i motywację. Dawkowanie – 14mg na 1 kg masy ciała.

Pozostałe przykładowe aminokwasy i ich dawkowanie

aminokwasy
  • Metionina – wykorzystanie tłuszczy – 12 mg na 1 kg masy ciała
  • Aminokwasy BCAA – utrzymanie i regeneracja mięśni – 16 mg na 1 kg m. ciała
  • Leucyna – regulacja poziomu cukru – 16 mg na 1 kg m. ciała
  • Izoleucyna – regeneracja mięśni – 10-12 mg na 1 kg m. ciała
  • Walina – naprawa tkanek mięśniowych – 16 mg na 1 kg m. ciała

Różne rodzaje aminokwasów prostych znajdziesz w wielu sklepach dla sportowców. Jednym z nich, oferującym dobrej jakości produkty jest Świat Supli.