Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Radio UKF – co to jest, jak działa i do czego służy?

Radio UKF – co to jest, jak działa i do czego służy?

Nim dowiesz się czym dokładnie jest radio UKF, warto wyjaśnić sam skrót UKF. Co oznacza? Jest to polska nazwa pasma fal radiowych o częstotliwości z przedziału 30 – 300 MHz. Czasem można też spotkać nazwę VHF, jednak jest to dokładnie to samo, z tą różnicą, że VHF jest oznaczeniem międzynarodowym. 

Co to jest radio UKF?

Zatem, czemu służy posiadanie takiego radia i czy ważne jest jego posiadanie? Otóż tak, jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ tak zwane radio morskie służy żeglarzom do komunikowania się nie tylko między sobą, ale też z innymi statkami czy stacjami na lądzie. Bez niego nie będziesz w stanie zgłosić problemu do odpowiednich służb.

Jak działa?

Skoro wiesz już, że radio UKF jest podstawowym narzędziem do komunikacji na morzu, dowiedz się, w jaki sposób działa. Po pierwsze, radiotelefon to nic innego jak krótkofalówka, zatem zarówno odbiornik, jak i nadajnik muszą działać na tych samych falach. Nadajnik wysyła w stronę odbiornika fale ultrakrótkie, które poruszają się w linii prostej, zatem warto posiadać dłuższą antenę, po to, by na drodze fali radiowej nie stanęła na przykład fala morska. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie fali UKF może sięgać ona do 30 mil morskich. Fale te jednak, jak każde inne mogą zostać zakłócone przez inne fale lub uszkodzenia mechaniczne. 

Tekst powstał we współpracy z blogiem: https://fairwinds.pl/radio-ukf-co-warto-o-nim-wiedziec/