Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Jak wybrać buty do wędrówek i aktywności na świeżym powietrzu?

Jak wybrać buty do wędrówek i aktywności na świeżym powietrzu?

Do każdego rodzaju trekkingu przeznaczone są inne buty. Buty powinny być dobrane odpowiednio do czasu i warunków panujących na trasie wędrówki.

Obuwie do uprawiania turystyki pieszej

Przeznaczone do wędrówek w trudnym terenie (pogórze, szlaki górskie, lasy, pola).

Buty są lekkie, mają dobrą wentylację i wsparcie kostki oraz zapobiegają poślizgom na gładkich i mokrych powierzchniach.

Buty podejściowe do wędrówek górskich

Wytrzymałe buty podejściowe – https://polarsport.pl/buty/buty-walking.html, które mogą wytrzymać niestabilne warunki pogodowe, przeszkody na drodze, poruszanie się po nierównym terenie, błoto i piasek.

Wysoki mankiet mocno usztywnia i chroni przed wstrząsami kostki i stawu skokowego, a także zapobiega przedostawaniu się drobnych kamyków i piasku. Membranowy materiał chroni przed wiatrem i wilgocią, zapewnia cyrkulację powietrza. Te buty pozwolą Ci przejść przez małe rzeki bez zamoczenia. Gruba podeszwa doskonale amortyzuje.

Buty do turystyki zimowej

Buty do wędrówek zimowych powinny być sztywne, z wysoką cholewką i ociepleniem. Podeszwa — gruba i stabilna. Warstwa membrany sprawi, że ruch będzie bardziej komfortowy — stopa będzie „oddychać”, nie zamoknie.

Obuwie do turystyki wodnej i aktywności na świeżym powietrzu

Główne wymagania stawiane obuwiu do turystyki wodnej — dobre odprowadzanie wilgoci i zdolność do zapewnienia niezawodnej trakcji na mokrych nawierzchniach.

Wymagania te spełniają sandały, zwykle z cholewką z poliuretanu, anatomiczną wkładką i podeszwą o podwyższonym profilu, oraz buty ortopedyczne ze wstawkami z tekstylnej siateczki, a także wersje hybrydowe, które w konstrukcji cholewki łączą elementy sandałów i butów.

Obuwie podróżnicze i turystyczne

Buty turystyczne powinny zapewniać maksymalną wygodę podczas długich spacerów i podróży.

Lekkie buty i trampki są odpowiednie do poruszania się w chłodne dni. Główne wymagania stawiane butom to wysokiej jakości oddychający materiał cholewki, mocne zapięcia lub sznurowadła, wytrzymałe podeszwy z bieżnikiem i dobra amortyzacja.