Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Jak wybrać buty do biegania?

Jak wybrać buty do biegania?

Bieganie jest sportem bardzo rozwojowym i dobrym dla zdrowia. Nieodpowiednie buty biegowe mogą jednak zabrać całą radość, a także sprawić negatywne konsekwencje w przyszłości.

Na co zwracać uwagę przy wyborze butów do biegania?

Pierwszą rzeczą, na którą patrzymy przy wyborze obuwia, jest rozmiar. Ten jeden czynnik absolutnie nie wystarczy. Buty biegowe muszą być odpowiednio dopasowane do stopy. Nie mogą uciskać, ale zbyt duża przestrzeń także nie jest wskazana. Warto, żeby już przy pierwszej przymiarce czuć się komfortowo. Czekanie na rozbicie butów nie jest dobrym pomysłem.

Istotna jest także amortyzacja, która w dużym stopniu zależy od wagi sportowca. Zasada jest prosta – większa waga oznacza potrzebę większej amortyzacji. W innym przypadku można mieć spore problemy z między innymi bólem kręgosłupa.

Czy nawierzchnia ma znaczenie?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest oczywiście twierdząca. Ponownie trzeba nawiązać do poziomu amortyzacji, która musi być większa przy bieganiu po twardych nawierzchniach. Warto również zwrócić uwagę na równość podłoża. Bez odpowiedniego wyprofilowania może się zdarzyć bolesna kontuzja kostki lub stawu skokowego.

Wygląd butów sportowych do biegania jest kwestią tylko wizualną. Estetyka jest ważna, ale nie najważniejsza. Lepiej skupić się na powyższych elementach, niż szukać za wszelką cenę obuwia w konkretnym kolorze lub wzorze.

Buty biegowe są bardzo ważne

Nie można lekceważyć znaczenia kupna butów do biegania. Nawet świetni biegacze nie będą odczuwali komfortu przy nieodpowiednim obuwiu. Lepiej poświęcić na proces kupna więcej czasu i potem nie męczyć się z negatywnymi skutkami.