Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Czy kaski rowerowe to obowiązek?

Czy kaski rowerowe to obowiązek?

Według polskich przepisów prawa, kaski rowerowe nie są elementem obowiązkowego wyposażenia. Jednak, zważywszy na fakt, że rowerzyści są trzecią co do ilości zdarzeń, najbardziej poszkodowaną grupą uczestników ruchu drogowego, warto się zastanowić nad zakupem. Korzystanie z kasku na rower znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia obrażeń głowy u poszkodowanych. Co więcej, gdy zamierzamy udać się na wycieczkę poza granice naszego kraju, okazuje się, że w niektórych państwach kaski są wymagane prawnie. 

Z czego składa się kask rowerowy?

Mimo że materiał, z jakiego produkowane są kaski na rower, u różnych producentów wygląda inaczej, jednak jego podstawowe elementy są niezmienne:

  • skorupa ochronna
  • wykładzina piankowa
  • wygodna wyściółka
  • paski zabezpieczające wraz z zapięciem
  • elementy odblaskowe

Dlaczego powinniśmy używać kasków?

Wszystkie kaski stosowane na świecie, muszą przechodzić specjalne testy. Dopiero po spełnieniu odpowiednich norm specjalistycznych, kask na rower dopuszczony zostaje do użytku. Jego główne zadanie polega na odpowiednim rozłożeniu sił podczas uderzenia na całą powierzchnię. W ten sposób kask rowerowy pochłania i amortyzuje energię jak powstała w wyniku wypadku. Jego twarda skorupa i wyściółka najczęściej wykonana z polistyrenu mają za zadanie chronić najważniejszą część ciała, jaką jest głowa. Obecnie kaski rowerowe stają się coraz bardziej popularne, a w wyborze najlepszego z nich najczęściej powinno się kierować niewielkim ciężarem, komfortem noszenia i przede wszystkim spełnieniem wszystkich norm, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo użytkowania. 

Kaski do roweru dostępne na stronie https://www.krakowsport.pl/pol_m_Rowery_Kaski-673.html