Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Nieodłączny element sprzętu zimowego – gogle narciarskie

Nieodłączny element sprzętu zimowego – gogle narciarskie

Jazda na nartach wymaga odpowiedniego przygotowania. Bez ekwipunku i dedykowanej odzieży raczej trudno nam będzie czerpać radość z szaleństwa na stoku. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia narciarza są gogle narciarskie. Jaką rolę odgrywają?

Gogle narciarskie podstawą sprzętu zimowego

Sprzęt zimowy obejmuje nie tylko narty i obuwie. Wielu z nas zapomina o tak ważnych dodatkach, jak rękawice, czy gogle. Diabeł tkwi w szczegółach i to powiedzenie doskonale sprawdza się na ośnieżonym stoku. Co z tego, że mogę płynnie jeździć na nartach, gdy słońce odbija się tak mocno od śniegu, że powoduje moje chwilowe oślepienie? Gogle narciarskie spełniają więc szereg pomocniczych funkcji.

Gogle narciarskie – funkcje

Gogle mają podstawową funkcję – ochronę wzroku zwłaszcza podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak obfite opady deszczu lub śniegu. Zabezpieczają przed mrozem, który często jest źródłem łzawienia oczu.

Gogle wchodzące w skład sprzętu zimowego tworzą warstwę ochronną dla oczu przed tzw. albedo – współczynnikiem odbicia światła od podłoża, który w górach jest bardzo wysoki (ze względu na to, że promienie słoneczne odbijają się od śniegu).

Ponadto gogle zapobiegają zadrapaniom w przypadku natrafienia na wystającą gałąź podczas jazdy.

Sprzęt zimowy – o czym nie można jeszcze zapomnieć?

Sprzęt zimowy obejmuje wiele elementów. Oprócz gogli narciarskich duże znaczenie mają rękawice. Te z kolei doskonale izolują ciepło, zabezpieczając skórę rąk przed wysuszeniem i pękaniem. Należy wybrać taką parę, która doskonale będzie przylegała do kijków i nie ześlizgiwała się z dłoni.

Sprzęt zimowy do nabycia na https://www.krakowsport.pl/pol_m_Sprzet-zimowy-209.html