Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Kurs na radiooperatora SRC

Kurs na radiooperatora SRC

Ludzkość w XXI wieku ma wiele sposobów na spędzanie wolnego czasu. Jednym z nich jest pływanie jachtami lub innego rodzaju statkami po morzach. Taka aktywność wymaga posiadania dokumentów uprawniających do sterowania jednostkami pływającymi. Ponadto przepisy bezpieczeństwa i ratownictwa morskiego nakładają konieczność posiadania na pokładzie radiooperatora radiostacji krótkiego zasięgu, przeważnie jest to funkcja łączona z funkcją sternika.

Kurs SRC

W Polsce jest kilka firm, które organizują szkolenia pozwalające wszystkim laikom na zdobycie niezbędnej wiedzy na uzyskanie certyfikatu SRC. Kurs SRC online realizowany jest przeważnie jako spotkania z instruktorem, który za pomocą sieci internetowej przekazuje informacje na temat przepisów i procedur komunikacji ratunkowej i rutynowej pomiędzy jednostkami pływającymi. Ponadto taki kurs obejmuje naukę wykorzystania elektronicznych systemów alarmowania i lokalizacji oraz współpracy ze służbami SAR.
Koszty takiego kursu to około 300 zł. Przeważnie za niewielką dopłatą, w przypadku kursów online, firmy organizują spotkanie mające nauczyć praktycznej obsługi radiotelefonu.

Egzamin na radiooperatora SRC

Egzaminy pozwalające na obsługę radiostacji VHF na morzu przeprowadza Urząd Komunikacji Elektronicznej. Składa się on z części teoretycznej, która sprawdza wiedzę odnośne regulaminów i przepisów, podstawowych anglojęzycznych terminów i wiedze na temat systemów GMDSS. Na egzamin należy zapisać się za pomocą formularza na stronie UKE, najpóźniej 7 dni przed datą egzaminu. Koszty takiego egzaminu to 125 zł. Przed przystąpieniem do takiego sprawdzianu warto odbyć kurs radiooperatora SRC online.

Kurs src online tylko w tym ośrodku