Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Dlaczego warto mieć dobre buty sportowe do biegania?

Dlaczego warto mieć dobre buty sportowe do biegania?

Gdy widzi się biegaczy pokonujących kolejne kilometry, czy to na zorganizowanych biegach, czy też w pojedynkę na treningach, bardzo mocno rzucają się w oczy ich buty. Kolorowe, wymyślne i ciekawe konstrukcje, które cieszą oczy swoim wyglądem. To jednak nie sam wygląd jest w ich przypadku tak ważny, lecz to, jak są one skonstruowane. Dlaczego każdy biegacza posiada takie sportowe buty?

Co daje sportowe obuwie do biegania?

Te kolorowe i ciekawe buty sportowe to nie przypadek. Ich cel, a co za tym idzie sposób budowy, są bardzo przemyślane i wynikające z licznych badań i obserwacji. Również samego biegacza. Dobre sportowe obuwie ma trzy zadania, które musi spełnić, a które są krytycznie ważne dla każdego biegacza. Jest to przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego komfortu treningu i biegu. Odpowiednia amortyzacja i dopasowanie buta powoduje, że jest to but niekiedy nawet pomagający pokonywać kolejne kilometry.

Dodatkowo takie obuwie sportowe musi mieć właściwości zmniejszające ryzyko wystąpienia kontuzji. Jest to szczególnie ważne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem, ponieważ to właśnie te osoby narażone są szczególnie np. na nadmierne wytężenie stawów. A na koniec warto pamiętać, że dobre sportowe buty to także zabezpieczenie przed bólem nóg i mięśni, wynikających z wcześniejszych zaniedbań na polu sportowym.

Jak dobrać buty sportowe?

Jak więc widać, lista spraw, o które dbają dobrze dobrane sportowe buty, jest naprawdę spora, a przy tym bardzo poważna. Nic więc dziwnego, że sprawa dobrania odpowiedniego rodzaju obuwia do biegania jest tak ważna. Niestety często nawet doświadczeni biegacze nadal mają problem z określeniem tego, na co powinno się zwracać uwagę, dobierając swoje nowe buty do biegania. Oczywiście każdy wie, że ważny w tym wypadku jest rozmiar buta, a nawet to, do jakiego typu nawierzchni będzie on używany, lecz o tym, że liczy się również rodzaj stopy, a konkretnie to, jak jest ona stawiana na nawierzchni, mało kto już wie.

Na czym to dokładnie polega? Biegacz stawiać może stopę na trzy sposoby, czyli kierując ją do wewnątrz, na zewnątrz lub neutralnie do środka. To jak każdy stawia stopę podczas biegania, jest bardzo indywidualną sprawą. Oczywiście żaden z tych sposobów nie jest ani gorszy, ani lepszy. Wymaga to jednak dobrania odpowiedniego rodzaju buta, który będzie pasował do stylu biegania. Dzięki temu zyska się jeszcze lepszy komfort i zabezpieczenie przed kontuzjami. Na szczęście stosunkowo łatwo jest nie tylko dobrać odpowiednie obuwie, lecz również sprawdzić nawet samodzielnie w domu, jaki rodzaj stopy się posiada.

Jeżeli planujesz zakup przez internet to sprawdź ciekawą ofertę obuwia sportowego na stronie Deichmann: https://www.deichmann.com/PL/pl/shop/sportowe/sportowe-buty-sportowe.cat