Puchar Leśniczego - Zyskaj mój szacunek - biegaj i ćwicz w lesie oraz wszędzie indziej

Najczęstsze błędy podczas kupowania czekanów

Najczęstsze błędy podczas kupowania czekanów

Turystyka wysokogórska ciągle nie jest może bardzo szczególnie popularną formą turystyki, jednak z roku na rok przyciąga coraz więcej osób, które chcą tego spróbować. Pojawia się wówczas kwestia odpowiedniego zaopatrzenia. W co trzeba zainwestować? Oczywiście w czekan. Jakie są najczęstsze błędy podczas wybierania i ich kupowania?

1) niekupowanie czekanów

Cóż przede wszystkim należy zauważyć, że najczęstszym błędem podczas ich kupowania jest tak naprawdę nie kupowanie ich. A to się może naprawdę bardzo nieciekawie skończyć. Warto bowiem w tym momencie zaznaczyć, że są już potrzebne przy w zasadzie naprawdę dość minimalnej formie aktywności wysokogórskiej. Zdecydowanie także lepiej jest mieć go ewentualnie nie użyć niż potem mieć problemy z przytrzymaniem się oblodzonej ściany.

2) za długi czekan

Ciągle jeszcze pokutuje przekonanie, że czekan złapany przy dziobie powinien mieć na opuszczonej luźno ręce grot przy kostce. Jednak to przekonanie bierze się z dawnych czasów, kiedy czekany w zasadzie miały także dodatkowo służyć jako podpórka wędrowcom. Dzisiaj jest to już zupełnie archaiczna sytuacja.

Obecnie zatem uznaje się, że powinien on w takiej pozycji sięgać do połowy łydki. Osoby uprawiające skituring nawet zaznaczają, że dla nich lepszy jest jeszcze troszeczkę krótszy, który umożliwia im łatwiejszą jazdę. Generalnie jednak czekan nie powinien być za długi.

Warto jeszcze podkreślić tutaj, że częstym błędem jest także błędna postawa podczas pomiaru długości czekanu – brak wyprostowania się, poproszenia sprzedawcę o ocenę długości, schylanie się podczas pomiaru itp.

3) źle dobrany czekan do rodzaju aktywności

Oczywiście jeśli celem jest zwykła turystyka i czekan kupowany jest przez Polarsport „w razie czego”, to zupełnie nie ma sensu w ogóle inwestować w profesjonalne czekany do wspinaczki lodowej. Ze swoim kątem zakrzywienia one bowiem w ogóle nie sprawdzą się podczas zwykłej wędrówki. Standardowo zatem należy inwestować w czekany odpowiednie do rodzaju podejmowanej aktywności.